Epidemia koronawirusa to nowa, trudna rzeczywistość, z którą teraz przyszło zmierzyć się rodzinom. Codzienne obowiązki, pomoc w edukacji, stres związany z pracą oraz ograniczone możliwości kontaktu są wyzwaniem dla wszystkich. A zwłaszcza dla rodziców i ich dzieci w sytuacjach okołorozstaniowych/ okołorozwodowych.
Zadbajcie o kontakt dziecka z rodzicem, który nie przebywa na co dzień z dzieckiem, jest na kwarantannie lub choruje. Pamiętajcie – przez telefon, e-mail, WhatsApp, Skype, HangOut czy inne komunikatory – nie można się zarazić wirusem. Dlatego ograniczanie takich kontaktów jest bezzasadne i szkodzi wszystkim.
Opowiadajcie dzieciom o tym, co się dzieje. Dlaczego musieliście podjąć pewne decyzje i poddać się ograniczeniom. Oczywiście dostosowując  język do wieku dziecka. Sytuacja wywołana koronawirusem nie może być instrumentalnie wykorzystywana do odcięcia jednego z rodziców od dziecka.

Eksperci z naszego Forum pracują nad nowymi poradami dla rodzin w rozstaniu. W kolejnych publikacjach odpowiemy rodzicom m.in. na pytania:

  • Czy kontaktując się z dziećmi robią dobrze czy narażają je na chorobę?
  • Czy powinni zawiesić swoje kontakty i przejść na Skype’a?
  • Czy przewiezienie samochodem z domu do domu jest rozsądne czy nierozsądne?
kontakty z dzieckiem koronawirus
Kontakt do ekspertów Forum: kontakt@standardyrozstania.pl